İnsülin Direncinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Kral

Adminstrator
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
76
Tepkime puanı
1
Puanları
8
Hareketsiz yaşamın her geçen gün arttığı dünyada ve ülkemizde insülin direnci de bu hareketsizliğe ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak artmaktadır.
insülin direnci ilaçları
İnsülin hormonunun düzenli çalışmaması sonucunda oluşan oluşan insülin direncindeki rahatsızlıklar için ilaç tedavisi uygulanır. Fakat ilaç tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle insülin direncinde yaşanan sorunun neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. İnsülin direnci HOMA-IR denilen bir test ile belirlenmektedir. Yapılan test sonucunda hastada var olan insülin direnci eğer ki genetik ise çok fazla bir tedavi veya iyileşme seçeneği yoktur. Fakat eğer var olan insülin direnci düzensiz beslenme veya hareketsiz bir yaşamdan kaynaklanıyorsa o zaman iyi bir tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. Ama her şeyden önce insülin direnci ilaçlarını kullanmadan önce iyi bir tanının koyulması gerekir.
insülin direnci için kullanılan ilaçlar

İnsülin direnci için kullanılan ilaçlar;

a. Metformin : İnsülin direncinde kullanılan en bilindik ilaçtır. Metformin ilacı insülin direncini dengelemek için kullanılmaktadır. Bu ilaç kilo almayı engeller ve azda olsa zayıflamaya yardımcı bir ilaçtır. Vücutta bulunan kanın içerisindeki şeker seviyesinin düşmesine neden olan bu ilaç insülin direncinin normal seviyelerde olmasına yardımcı olabilmektedir.

Not : Son zamanlarda insanlar metformin ilacının kilo almayı engelleme özelliğinden dolayı bu ilacı kullanmaya başladılar. Bu kesinlikle yanlış bir durumdur. Çünkü bir taraftan kilo vereyim derken ilacın yan etkilerinden dolayı başka hastalıklar da meydana gelebilir. Onun için sırf zayıf kalayım veya kilo almayım diye bu ilacın kullanılması kesinlikle ama kesinlikle yanlış bir davranıştır.

b. Glitazonlar : HbA1C etkisi olduğu için insülin direnci tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Erkeklerde ve kadınlarda osteoporotik kırık riskinde artış gibi yan etkileri olan bir ilaçtır. Öğünlerden bağımsız olarak günde bir kere alınan bu ilaç kalp rahatsızlığı olan insanların da kullanılması riskli ve sakıncalıdır.
Her şeyin başı sağlık diyerek düzenli bir beslenme ve hareketli bir yaşamın da insülin direncine oldukça güzel bir düzen getirdiği unutmayın.
 
Üst Alt