Kral

Adminstrator
Katılım
14 May 2020
Mesajlar
70
Tepkime puanı
1
Puanları
8
İnsülin direncine sahip olan kişilerde yemeğe başladıkları anda halsizlik ve uyku hissedilmektedir. Özellikle de uzun bir aman aç kalıp daha sonrasında başlamış oldukları yemekte birkaç lokma yedikten sonrasında ‘’Çok uykum ya da bir ağırlık, halsiz çöktü.’’ Gibi sözler söylerler. Bu tarz durumla karşı karşıya kaldığınız zamanlar oluyorsa çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumların belirtisi ileriki zamanda şeker hastalığına yakalanabileceğinizin ufakta olsa belirtileri arasında yer almaktadır. Bu tarz şikayetlere sahipseniz mutlaka endokrin uzmanı ile görüşün. İnsülin direnci öğrenebilmek için sabahları aç karnına yapılması gereken bir test mevcuttur.
insülin direnci hesaplama formülü

Sabah uyandığınız zaman aç olduğunuz için kan şekerinize baktırmanın en doğru zamanıdır. Çıkan sonucu A olarak ele alalım. Tok karnına insülin direncini ölçtürdüğünüz sonuç ise B olsun. Bu iki sonucu çarpın ve bulduğunuz sayıyı da 405’e böldüğünüzde elinizdeki sonuç HOMA-IR sonucudur. Türkçe karşılığı ise insülin direnci hesaplama sonucunuzdur.

Normal olan kişilerde insülin direnci 2,5 değerinin altında olur. Eğer bu sonucunuzun 2,5 üzerinde ise sizde insülin direnç başlangıcı olduğunu gösterir. Eğer önlem alınmazsa hem fazla olan kilolarınızdan kurtulamazsınız ve daha fazlasını alırsınız hem de ileride şeker hastalığıyla berber damar sertliği diye isimlendirilmiş olan Aterosiklerotik kalp hastalığına yakalanma riskiniz yüksek olacaktır.

İnsülin Direnci 2,5 Değerinin Üzerindeyse;
İnsülin direnciniz eğer 2,5 seviyesinin çok fazla üstünde değilse, aşırı kilo fazlanız yoksa eğer yemiş olduğunuz gıdaların içindeki rafine şekeri ve rafine ununu çıkartıp, öğünlerinizi biyolojik saate uygun bir şekilde ayarlarsanız bu durumu düzeltmeniz mümkün. Çünkü doktora başvurduğunuz zamanda ilaç önermeden önce bunları yapıp tekrardan test önereceklerdir. Fakat insülin direnciniz 2,5 seviyesinin üzerinde ise bu sonuç 8 ila 9 ve üzerindeyse hiç zaman kaybetmeden hemen bir endokrin ya da dahiliye uzmanından randevu almanız gerekmektedir.
 
Üst Alt